Szukasz mikrofibry? Aplikatory?
Rękawice z mikrofibry do mycia samochodu?
Inne akcesoria?
Znajdziesz je na mikrofibryegge.pl

Regeneracja reflektorów – poradnik jak krok po kroku prawidłowo przeprowadzić polerowanie reflektorów. Reflektory mogą być porysowane, pożółkłe, utlenione, mogą mieć wżery, plamy i odbarwienia.

Częstym problemem, który dotyka praktycznie każdy samochód z kloszami reflektorów z tworzyw sztucznych jest ich matowienie. Z upływem czasu i kilometrów reflektory matowieją coraz bardziej. Co jest tego przyczyną? Opisałem to szerzej w dziale artykuły. Naprawa jest bezproblemowa, wymaga niewielkiego nakładu pracy, odrobinę cierpliwości i podstawowych umiejętności w obsłudze wiertarki i papieru ściernego. Potrzebna też będzie pewna doza myślenia. Całość zajmie około 1,5 do 2 godzin czasu.

Do prawidłowej regeneracji kloszy lamp samochodowych potrzebne będą:
płyn do mycia szyb
ściereczka z mikrofibry
– taśma klejąca do zabezpieczenia okolic reflektora
– wiaderko z wodą
– papier ścierny wodny o gradacji 500, 1000, 1500, 2000, 2500, 3000 (zależnie od stopnia uszkodzeń i umiejętności)
podkładka (pad) do papieru ściernego
– środek do czyszczenia i polerowania plastików klarownych
krążek polerski o średnicy 75 mm
futro polerskie o średnicy 80 mm
– wiertarka z regulacją obrotów
środek do zabezpieczenia i ochrony reflektorów przed UV

Nasz pacjent, to ośmioletnia Toyota Corolla z 2003 roku.

Mycie reflektorów
Pracę rozpoczynamy od dokładnego umycia reflektorów. My używamy CarChem Glass Cleaner Concentrate oraz ściereczki z mikrofibry Orange Budget Microfiber.

CarChem Glass Cleaner Lemonegge Orange Budget Microfiber

 

Oględziny lamp
Teraz możemy dokładnie obejrzeć stan kloszy. Najczęściej widać zmatowienia, utlenienia (szczególnie w górnych, pochylonych częściach klosza), rysy, ślady po uderzeniach kamieni, smugi i odbarwienia po płynie do spryskiwaczy i/lub agresywnych środkach do mycia samochodu, a powierzchnia klosza jest chropowata.

Kliknij na foto aby powiększyć.

Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003
Polerowanie reflektorów Corolla 2003
Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003

Jeżeli reflektor lub tylna lampa ma delikatne, niegłębokie ryski, czy zmatowienia można pominąć pracę z papierem ściernym i po zabezpieczeniu przejść bezpośrednio do polerowania za pomocą środka do polerowania reflektorów. Można ewentualnie zacząć pracę od papieru o mniejszej gradacji np. 1500, albo 2000. Trzeba to ocenić indywidualnie. W przypadku braku doświadczenia najbezpieczniej jest zacząć od najmniej agresywnej metody, czyli polerowania za pomocą PlastX lub najmniej agresywnego papieru ściernego. W przypadku „naszej” Corolli zaczęliśmy od papieru ściernego o gradacji 500.

Zabezpieczenie
Następnie zabezpieczamy taśmą klejącą elementy w bezpośrednim sąsiedztwie reflektorów. Trzeba uważać na zbyt silne taśmy, które mogą przy odklejaniu oderwać słabiej trzymające się fragmenty lakieru. Są też taśmy, które pozostawiają klej na zabezpieczonej powierzchni. Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów bądź dodatkowej pracy związanej z usuwaniem kleju, używamy sprawdzonej taśmy klejącej. Warto dokładnie, nawet podwójnie okleić sąsiadujące z reflektorem elementy by później podczas szlifowania nie przetrzeć taśmy i nie uszkodzić lakieru. Jeżeli oklejane elementy są brudne, zakurzone – można taśmę przykleić bez ich uprzedniego mycia – ułatwi to odklejenie taśmy po pracy. Nie myślę tu oczywiście o warstwie błota.

Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003

Regeneracja reflektorów – szlifowanie kloszy reflektorów
Jeżeli uszkodzenia są większe, np. takie jak w przypadku naszego pacjenta, zaczynamy szlifowanie papierem o gradacji 500. Papier ścierny uprzednio zamoczony w wodzie nakładamy na pad i zaczynamy szlifowanie. Szlifować należy na przemian pionowo i poziomo. Nie należy wykonywać ruchów kolistych. Należy pamiętać, że szlifując powierzchnię klosza najwięcej ruchów wykonuje się w środkowej części, a przy krawędziach i zakamarkach najmniej. Dlatego warto skupić się na krawędziach i zakamarkach, a powierzchnię centralną szlifować trochę mniej. Efekt będzie taki, że całość będzie wyszlifowana równomiernie. Czasem okazuje się przy oględzinach w trakcie kolejnych zmian papieru, że krawędzie trzeba dopracować.
Podczas szlifowania należy dość często płukać papier w wodzie i sprawdzać opuszkami palców, czy się nie zużył. Łatwo to sprawdzić pocierając opuszkami palców o powierzchnię nowego papieru o takiej samej gradacji i tego obecnie używanego.

Polerowanie reflektorów Corolla 2003

W trakcie szlifowania należy co jakiś czas spłukać reflektor wodą i osuszyć go w celu oględzin. Przeważnie zobaczymy takie „kwiatki”. Spokojnie. Będzie dobrze. 🙂

Polerowanie reflektorów Corolla 2003

Należy dalej szlifować w celu uzyskania równomiernie matowej powierzchni.

Polerowanie reflektorów Corolla 2003

Zależnie od stopnia uszkodzenia reflektora możemy taki efekt uzyskać papierem o gradacji 500, czy 1000, a następnie, kiedy mamy już równomiernie matowy reflektor zmieniamy papier ścierny na coraz drobniejszy. Po zastosowaniu papieru ściernego rzędu 2000 – 2500 klosz reflektora nadal jest matowy, ale mniej.

Polerowanie reflektorów Corolla 2003

Zależnie od stopnia uszkodzenia powierzchni klosza oraz naszych umiejętności możemy użyć nie wszystkich gradacji papieru ściernego. Jeżeli klosz jest mocno matowy, czy utleniony możemy użyć papierów o gradacji 500, 1000, 2000 i 2500 lub 3000. Jeżeli klosz jest mniej uszkodzony można spróbować zacząć od 1000 (a nawet 2000), a następnie odpowiednio 2000 i 2500 lub 3000. Stopniowanie większą ilością kolejnych gradacji daje lepsze efekty, szczególnie w przypadku, kiedy robimy to pierwszy raz lub nie mamy dużej wprawy.
Po dokładnym wyrównaniu i zmatowieniu myjemy klosze wodą i wycieramy. Po wyschnięciu powierzchnia powinna być równomiernie zmatowiona bez żadnych plam, odbarwień i nierówności.

Polerowanie reflektorów
Teraz przechodzimy do polerowania kloszy. Jest to moment, który daje najbardziej spektakularne efekty i powoduje, że z naszych ust wychodzą różne uuuu…, łaaaa…, jaaaa… i inne ciekawe dźwięki. Przynajmniej z moich za pierwszym razem wyszły. 🙂
No, ale zanim do tego dojdzie należy zamontować krążek polerski (jest w zestawie do regeneracji reflektorów) na wiertarkę, nałożyć środek do polerowania reflektorów, rozetrzeć go po powierzchni klosza (bez włączania wiertarki), a następnie rozpocząć polerowanie.
Polerowanie reflektorów Corolla 2003

Przy polerowaniu reflektorów obroty wiertarki należy dobrać optymalnie. Co w tym przypadku znaczy optymalnie? Jeżeli obroty będą zbyt niskie polerowanie będzie przebiegać wolno. Z kolei przy zbyt szybkich obrotach zachlapiemy wszystko dookoła środkiem ściernym. Przy zbyt wysokich obrotach i zbyt silnym nacisku istnieje również ryzyko przegrzania i przypalenia powierzchni klosza. Nie ma jednak co panikować, nam się to nigdy nie zdarzyło. Jest to wynik przede wszystkim tego, że środek do polerowania reflektorów jest środkiem tak zaprojektowanym, że nawet osoba bez fachowego przygotowania powinna dać radę i nic nie zepsuć. Trzeba pamiętać by środka ściernego nie zabrakło – nie  można polerować na sucho, bo narobimy nowych szkód. Jeżeli na powierzchni polerowanego reflektora brakuje środka do polerowania uzupełnijmy go na krążku polerskim. Nie ma potrzeby nakładać dużo środka na raz. Nie dość, że nic to nie poprawi, to jeszcze będziemy musieli go zmywać ze wszystkiego dookoła. Po polerowaniu reflektora wycieramy klosz ściereczką z mikrofibry i… teraz właśnie następuje ten moment, w którym słyszymy z naszych ust (i ewentualnych obserwatorów) łaaa… oooo… i inne ciekawe dźwięki. Czynność polerowania jeżeli jest taka potrzeba można powtórzyć. Wytrzeć klosz mikrofibrą do czysta, a następnie nałożyć małą ilość środka do polerowania na mikrofibrę i wyczyścić cały klosz.

Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003

Efekt jest powalający!

Zabezpieczenie reflektorów przed UV
Na koniec, aby zabezpieczyć reflektor i efekt naszej pracy należy wetrzeć w klosz środek ochronny CarChem Nano Sealant. Nanieść go można ściereczką z mikrofibry, aplikatorem lub płatkiem kosmetycznym, a następnie nadmiar wytrzeć mikrofibrą. Zabezpieczy on reflektor przed promieniowaniem UV i innymi czynnikami typu chemia, kwaśne deszcze.

CarChem Nano Sealant - ochrona reflektorów przed UVPolerowanie reflektorów Corolla 2003

 

 

 

I tyle…
Teraz pozostaje cieszyć się ze swojej pracy i korzystać z dużo lepszego oświetlenia.

Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003Polerowanie reflektorów Corolla 2003

Pamiętaj!
Futro polerskie można użyć wielokrotnie, dlatego warto je umyć w ciepłej, bieżącej wodzie bezpośrednio po pracy i wysuszyć. Mikrofibra może służyć wiele lat. Można ją prać w środkach piorących, najlepiej bez zmiękczaczy.

Środki i akcesoria niezbędne do przeprowadzenia regeneracji reflektorów.

Możesz też wysłać do nas reflektory. Wypolerujemy je, zabezpieczymy i odeślemy w ciągu 24 h wraz z gwarancją.

 

Szukasz mikrofibry? Aplikatory?
Rękawice z mikrofibry do mycia samochodu?
Inne akcesoria?
Znajdziesz je na mikrofibryegge.pl