Zmatowienie, zmętnienie reflektorów
Reflektory matowieją głównie z powodu uderzania o ich powierzchnię drobnych kamyków, żwiru, piasku i innych zanieczyszczeń stałych. Matowieją i mętnieją również pod wpływem światła słonecznego głównie promieniowania UV.

Kliknij na foto aby powiększyć.

Uszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorów

Zżółknięcie reflektorów
Na reflektor destruktywnie oddziałuje promieniowanie UV wskutek czego ulega degradacji powierzchnia poliwęglanu, z którego wykonano klosz. Efektem jest żółknięcie i mętnienie klosza. Proces ten to utlenienie powierzchni poliwęglanu zwane też oksydacją.

Uszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorów

Zarysowania reflektorów i lamp
Zarysowania powstają wskutek nieprawidłowego mycia reflektorów. Często widzę na stacjach benzynowych jak użytkownicy samochodów wycierają reflektory i lampy z kurzu, błota i soli suchą ścierką, czy ręcznikami papierowymi. Takie postępowanie mocno skraca ”życie” reflektorów i lamp. Reflektory zarysowują się również podczas oczyszczania ich ze szronu skrobaczką, drobnych kolizji, otarć itp.

Uszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorów

Odbarwienia i wżery kloszy reflektorów
Powierzchnia reflektorów ulega również odbarwieniom, tworzą się plamy, nieregularne zmętnienia, zacieki. Ich przyczyną jest marnej jakości płyn do spryskiwaczy, agresywna chemia używana na wielu myjniach, a także owady i ptasie odchody. Ptasie odchody powodują również tworzenie się wżerów.

Uszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorówUszkodzenia reflektorów

Uszkodzenia mieszane
Najczęściej jednak uszkodzenia reflektorów, to mix różnych uszkodzeń. Powierzchnie reflektorów najczęściej są utlenione, zmatowione i odbarwione.

Wszelkie uszkodzenia mogą ograniczyć transmisję światła nawet o kilkadziesiąt procent. Poza zmniejszeniem ilości światła, zniekształcony zostaje strumień światła, co wpływa na słabą widoczność i oślepianie innych użytkowników ruchu drogowego.

Skuteczna naprawa polega na usunięciu warstwy materiału o grubości odpowiadającej głębokości najgłębszego zarysowania, utlenienia, wżeru. Jak to zrobić? Możesz też wysłać do nas reflektory. Zregenerujemy klosze lamp, wypolerujemy je, zabezpieczymy i odeślemy w ciągu 24 h na nasz koszt.